Det’ sørme, det’ sandt…

I mørket findes der lys – og Erla fandt det på Langeland. Så i nattens mulm tog vi over til ‘Glimt’, en lysfestival, på en vistnok hel almindelig hverdagsaften og fik den til at blive lidt mere interessant. Hyggeligt og sjovt – og fedt at de danske lysfestivaler trods alt findes.

Lyskunst på LangelandLyskunst på LangelandLyskunst på LangelandLyskunst på LangelandLyskunst på LangelandLyskunst på LangelandLyskunst på LangelandLyskunst på Langeland

Da Hella hun desværre er blevet ret immobil – og snart skal have ny hofte – så kunne hun ikke komme til jul i år. Så vi tog i stedet til Ebeltoft med en pakke og gik ud og spiste på Støvlen, en ret lækker lokal restaurant. Og så fik vi da også lige taget årets julebillede.

Juletur til EbeltoftJuletur til EbeltoftJuletur til EbeltoftJuletur til EbeltoftJuletur til EbeltoftJuletur til EbeltoftJuletur til EbeltoftJuletur til EbeltoftJuletur til Ebeltoft

På vej havde Erla hørt om Hinnerups julelys, så vi droppede strøget i Aarhus og satsede på den lokale landsby. Det viste sig at de var nuts med julelys. Vi kommer nok ikke op på samme level, selvom det lokale vejlaug har startet en julelyskonkurrence.

Juletur til EbeltoftJuletur til EbeltoftJuletur til EbeltoftJuletur til Ebeltoft

Og så blev det da også i december at Röskva udgav et nummer vi lavede for efterhånden et år eller to siden. UNGDUM – find det på Spotify 🙂

Juletur til Ebeltoft

Sammen med The Krygers mødes vi om æbleskivejernene og har en konkurrence i hjemmebagte æbleskiver med fyld. Der har været alt fra fudge, til lakrids, frugt og så den store vinder i år: brunsvigercoating, som var Óliver og Majas kreation. I år blev der også tilføjet sidevogn som mulighed, så konceptet udvider sig lidt fra år til år 🙂

Æbleskivehygge 25Æbleskivehygge 25Æbleskivehygge 25Æbleskivehygge 25

Så kom dagen endelig. Jeppe, Asta, Troels, Carissa, Frida, Rine, Jürg og Christiane og Máni indfandt sig på Mellemvej for at fejre jul i det røde hus. Det blev til gode og nære dage, hvor alle hjalp lidt med det hele. Det blev også til masser af brætspil, deriblandt tre nye (Vi kan anbefale That’s not a hat, hvis man er mange, vil grine og træne hukommelsen – og The Gang hvis man vil være lid uvenner), der var vildmarksbad – og så var der også den årlige julefrokost i Jylland, sammen med hele den jyske klan.

Juledage 25Juledage 25Juledage 25Juledage 25

Jürg havde taget en tysk tradition med, Feuerzangbowle, en form for velsmagende tysk gløgg, som altså slår den danske. Det er rødvind med saft og krydderier, samt en særlig sukkerkegle, som afbrændes ved hjælp af 54% rom – så der både god smag og god virkning i det. Og så giver den brændende rom også lidt showtime.

Juledage 25

Og her er vi så nået til Klintegaarden i Aarhus for at hygge med Per og Kirsten og alle de andre.

Juledage 25Juledage 25Juledage 25Juledage 25Juledage 25Juledage 25Juledage 25Juledage 25Juledage 25Juledage 25Juledage 25Juledage 25Juledage 25Juledage 25Juledage 25Juledage 25Juledage 25Julefrokost med familien 25

Tak for besøget til alle! Nu vil vi tage os et par dage i stilhed inden nytåret rammer 🙂

- 1 kommentar til Det’ sørme, det’ sandt…

Én kommentar til “Det’ sørme, det’ sandt…”

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Discover more from emtekaer.dk

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading